Obuwie ze skóry naturalnej czy ekologicznej?
Butologia
Przekrój obuwia dostępnego na rynku, jest aktualnie niezwykle szeroki. Obok obuwia wykonywanego ze skóry naturalnej, znajdziemy też obuwie ze skóry ekologicznej. Jest to obuwie zdecydowanie tańsze i często, do złudzenia przypominające skórę naturalną. Podobieństwa kończą się jednak na tym co widzimy.
Niezaprzeczalną zaletą skóry naturalnej jest jej zdolność, do przepuszczania wody oraz powietrza. Jest więc surowcem oddychającym, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz komfortu. Jest w pełni bezpieczne dla naszej skóry, oraz ma właściwości antyalergiczne. Tego samego nie da się powiedzieć o skórze ekologicznej, która jest typowym materiałem syntetycznym.
Następną kwestią wartą poruszenia, jest trwałość obuwia wykonanego ze skóry naturalnej. Przy odrobinie wiedzy na temat konserwacji, obuwie takie posłuży przez wiele lat. O wytrzymałości skóry świadczy choćby fakt, że w muzeach spotkać możemy buty mające nawet 3000 lat.
Warto też wspomnieć, że skóra naturalna jest materiałem plastycznym. W trakcie chodzenia dopasowuje się, do kształtu naszej stopy. Dzięki temu buty skórzane zapewniają komfort oraz wytrzymałość.
Skóra licowa
Skóra welur
Skóra foliowana
Skóra tłoczona
Skóra naturalna a ekologia
W obecnych czasach ekologia ma szalone znaczenie w naszym życiu. Poprzez nasze wybory, kształtujemy życie naszych dzieci. Dlatego słusznie jest wybierać obuwie ze skóry naturalnej.
Proces garbowania skóry jest obecnie bardzo bezpieczny. Od dłuższego czasu nie używa się już ciężkich środków chemicznych, a bezpieczne roślinne zamienniki. Także skala produkcji skóry naturalnej jest ograniczona, ze względu na ograniczoną ilość surowca.
Należy podkreślić też fakt, że zwierzęta z których pozyskuję się skóry naturalne nie są hodowane na potrzeby przemysłu obuwniczego. Skóry naturalne wykorzystywane m.in. w obuwnictwie czy kaletnictwie, pochodzą z hodowli na potrzeby konsumpcyjne.Jak odróżnić skórą naturalną od skóry ekologicznej?
Jak odróżnić skórą naturalną od skóry ekologicznej?
Przede wszystkim powinniśmy zaufać piktogramowi na obuwiu. Każde obuwie dopuszczone do sprzedaży w Polsce, powinno mieć odpowiednie oznakowanie.
Jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy odczytać piktogramu, szczególną uwagę zwróćmy na:
- strukturę zewnętrzną tzw. lico – im bardziej jednorodna, tym większa pewność że obcujemy ze skórą ekologiczną. Skóra naturalna jak przystało na surowiec naturalny, może mieć różnorodną fakturę oraz kolor. Świadczy to o jej unikalnośc;
- zapach – obuwie ze skóry syntetycznej pachnie po prostu plastikiem. Obuwie wykonane ze skóry naturalnej ma neutralny zapach. Zdecydowaną różnicę poczujemy także podczas użytkowania obuwia ze skóry ekologicznej oraz naturalnej;
- strukturę część wewnętrznej tzw. mizdry – charakteryzuje się delikatnym włoskami. Skóra ekologiczna natomiast posiada gładką bazę poliestrową, czyli zwykły materiał.
Skóra nubuk
Skóra lakier